SUW PNIEWY

 
Pierwsze studnie głębinowe dla potrzeb komunalnych wykonano w Pniewach w 1975 roku. W latach następnych powstawały kolejne. Ostatnią studnię wywiercono w 1991 roku. Eksploatowanych obecnie jest 5 studni głębinowych. Ich głębokość wynosi od 29 m, do 57,7 Wydajność ogólna wynosi 101,0 m3/h i 2400 m3/dobę. Woda czerpana jest z warstw wodonośnych czwartorzędowych – plejstocenu.
Na początku lat 80-tych rozpoczęto budowę zakładu wodociągów przy ul. Wspólnej 6. Rozruch nastąpił w październiku 1985 roku. Wydajność stacji wodociągowej wynosi 101 m3/h i 2400 m3/dobę. Stacja jest stacją dwustopniową. Tutaj następuje uzdatnianie wody
i dalsze jej tłoczenie w sieć wodociągową. Uzdatnianie polega przede wszystkim na usuwaniu nadmiaru manganu i żelaza z wody surowej. Odbywa się ono w ciśnieniowych filtrach zamkniętych o złożach piaskowych. Woda uzdatniona magazynowana jest w dwóch zbiornikach retencyjnych o pojemności 500 m3każdy. Dodatkowo woda poddawana jest dezynfekcji – jest to działanie profilaktyczne, aby uniknąć skażeń wtórnych.
Retencja wody w zbiornikach pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wodę, w przypadku dużych poborów – wahają się one od kilkunastu m3/h w nocy do 180 m3/h w upalne dni okresu letniego. Przez tych 25 lat na terenie obiektu dokonano kilka modernizacji. W 1995 roku uszczelniono jeden zbiornik retencyjny ( od chwili wybudowania był on nieszczelny i wyłączony z eksploatacji)
        Kolejne prace przeprowadzono w roku 1997. Miały one na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Pompy głębinowe wymieniono na pompy głębinowe nowej generacji, mniej energochłonne. Ponadto zdemontowano dotychczasowe pompy II stopnia i zamontowano inne. Do tej pory zamontowanych było 7 pomp napędzanych silnikami elektrycznymi o mocy 15 kWh każda, po modernizacji zamontowanych jest 5 pomp z napędami po 5,5 kWh, wydajność układu zastała zachowana. Jednocześnie zrezygnowano z układu hydroforowego, pracą pomp reguluje przetwornica częstotliwości. Sukcesem jest fakt, ze prace te udało się wykonać w ciągu jednego dnia.    
        W latach następnych wykonywano kolejne remonty, mające na celu zwiększenie sprawności stacji. Między innymi zamontowano układy pomiarowe, mierzące przepływy wody
z dokładnością do 100 l, czy też poziom wody w zbiornikach retencyjnych pokazywany jest
z dokładnością do 1 cm. Kolejną modernizację przeprowadzono w roku 2004. Usprawniono układ technologiczny, dzięki czemu znacznie spadło ciśnienie na filtrach, zwiększyła się wydajność filtrów bez szkody na jakości wody. W latach kolejnych dokonano całkowitej wymiany stolarki okiennej, remontowano pomieszczenia wewnątrz budynku, wykonano nowe pokrycie na dachach. W roku 2009, ściany i posadzkę pomieszczenia technologicznego wyłożono glazurą. Dokonano również wymiany starego stalowego orurowania pomp II stopnia i pomp płucznych. Nowe rurociągi wykonano z rur PEHD, prace wykonano w przeciągu jednej nocy. W roku 2013 zakończono prace remontowe, mające na celu poprawę estetyki i BHP.